SSSA Portal

SSSA Snooker League Competition 2024


Congratulations to teams who made it into top 8!
Better Relations Trophy Minor Premiers:
Panania Diggers #1
Endeavour Trophy Minor Premiers:
Revesby Workers #1

Tuesday 2024-07-16 Preliminary Finals
Better Relations Trophy - Venue: Revesby Workers
Panania Diggers #1 vs Bexley RSL #1

Endeavour Trophy - Venue: Revesby Workers
Revesby Workers #1 vs Revesby Workers #2

Tuesday 2024-07-23 - Grand Finals
Venue: Revesby Workers Club
Better Relations Trophy - Grand Final
Endeavour Trophy - Grand Final

Presentation Function - presentation of trophies plus light supper

Captains Information
Please take note of the following:
  • Please download the new Score sheet for the finals SSSA Final Scorecard.pdf
  • It shall be the responsibility of the 'Home team' to manage & submit the result sheet via the website, as usual.
  • The players shall be listed 1 to 4 - the lowest handicapped players must be played at positions 1 & 2 (in no specific order). The foul & miss rule will still apply to the top 2 players only.
  • The order of play shall be decided by ballot.
  • Before commencement each Captain shall nominate 3 players to play 1 frame each in the event of a draw. These players shall also be listed on the Official Result Sheet. The foul & miss rule will apply to the play off frames.
  • Any listed player not in attendance at the time the previous match is completed shall be replaced by a qualified reserve who if not present shall forfeit the match.
  • A team representative must provide this list of players before the commencement time (ie before 7PM) so that the draw can be completed by the commencement time.
    If the draw is not completed within 15 minutes of the nominated commencement time, both the number 4 player shall be forfeited.
    If the draw is not completed within 30 minutes of the nominated commencement time, the number 3 player, and the number 4 player shall be forfeited.
    If the draw is not completed within 45 minutes of the nominated commencement time, the whole team shall be forfeited.

Current Team Ranking 2024-07-13

Rank Team Name Frames Won Current Points
1
Panania Diggers #1
82
110
2
Revesby Workers #3
74
95
3
Bexley RSL #1
72
93
4
Tradies #1
71
92
5
Revesby Workers #1
72
91
6
Maroubra Seals #1
69
90
7
Condell Park #1
69
87
8
Revesby Workers #2
64
81
9
Miranda RSL #1
66
80
10
Bexley RSL #2
62
76
11
Georges River #1
61
74
11
Tradies #2
61
74
13
Ramsgate RSL #1
57
69
14
Georges River #2
56
67
15
Maroubra Seals #2
54
66
16
Condell Park #2
53
63
17
Miranda RSL #2
45
50

Results: Semi Finals 2024-07-09

Status Round @ Home Team Result Away Team Venue
Results Verified
Better Relation - Major Semi Panania Diggers #1
4 v 6
Revesby Workers #3
Miranda RSL
Results Verified
Better Relation - Minor Semi Bexley RSL #1
5 v 3
Tradies #1
Maroubra Seals
Results Verified
Endeavour - Major Semi Revesby Workers #1
3 v 5
Maroubra Seals #1
Georges River 16ft Sailing Club
Results Verified
Endeavour - Minor Semi Condell Park #1
3 v 5
Revesby Workers #2
Bexley RSL & Community Club

Next Match: Preliminary Finals 2024-07-16

Status Round Home Team Away Team Venue
To be Played
Better Relation - Preliminary Final Panania Diggers #1 Bexley RSL #1
Revesby Workers Club
To be Played
Endeavour - Preliminary Final Revesby Workers #1 Revesby Workers #2
Revesby Workers Club

Most Frames: Team 1-4

Player Name Frames Won
Hassan Kerde
20
Vinnie Calabresse
18
Tony Vuong (C)
18
Albert Knezevic
16
Peter Quinlivan (C)
15
Alex Render
13

Most Frames: Other Teams

Player Name Frames Won
Rachit Dahal
18
Karl Crowe
18
David Tan
17
Col Tharratt
17
Nathan Karam
17
Chris Clark
15

High Breaks

Player Name Breaks
Hassan Kerde 131,110,106,94,77,69,69,63
Vinnie Calabresse 117,110,99,93,85,78,74,73
Peter Quinlivan (C) 91,45,45,43,34,33,33
Alex Render 74,65,48,47,46,37,34,34
Ying Jin (C) 71,55,55,48,47,47,38
Alex Ganji 71,62,57,43,39,36
Dave Wright 64,49,42,37,32,32,31
Andrew Parker 56,35
Gareth Hampson 55,43,42,35,31,30
Laurie Tabone 55
Aidan Cahill 52,32
Dean Allison 51,32
Alan McCarthy 47
Col Tharratt 46,40,39,31
Luke Bradley 46,33,30
Ryan Chung 45,31,31
Lhakpa Sherpa 44,40,30
Terry Lai 44
Patrick Yeung 43,41,32
Steve McQuilty 38
Michael Chachaty 38,34,32
Sunil Kumar 37
Fabio Rosa (C) 36,34,33
Malcolm Chin 36
Tony Vuong (C) 36
Owen Wang 36
Johnathan Mac 35
Marko Celin 35
Anthony Burns 35,34,30
Charlie Guererri 35
Nathan Karam 34,33
Albert Knezevic 33,30,30,30
Daniel George 33
Sam Cuschieri (C) 33
Lucas Dobosz 33
George Mariglis 33,30
Patrick Hanley 32,30,30
Hamish Woudsma (C) 32
Andrew Samarjia 32
Inir Boskovski (C) 32
Terry Taessea 32
Robert Cacorovski 32
Glen Clark 31
Paul Flanagan 30
Paul Rameka 30
Sean Fratus 30
Karl Crowe 30
Dean Herbert 30

Online : 1
Today : 23
Yesterday : 27
This month : 1048
Total hits : 40929
Powered by Simon Shek